Jaunumi

Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris pabeidzis projektu nr. 3.2.1.1/16/A/002
 
31.12.2023. noslēdzies Pārtikas Produktu Kvalitātes Klastera projekts nr. 3.2.1.1/16/A/002, kurš sākās 2016. gadā. Projekta laikā ir sasniegti šādi galvenie rezultāti:
 
  • Veiktas eksporta aktivitātes uz 15 valstīm: Zviedrija, Somija, Norvēģija, Dānija, Vācija, Francija, Beļģija, Īrija, Rumānija, Šveice, Islande, Kanāda, Apvienotie Arābu Emirāti, Ķīna, Austrālija. Piedalījās 22 pārtikas ražotāji. 
  • Noorganizētas 210 eksporta vizītes.
  • Kopumā 2200 ārvalstu uzņēmumi tika uzrunāti un iepazīstināti ar Latvijas pārtikas ražotāju piedāvājumiem.
  • Grupas projekta (ārvalstu iepircēju vizīte Latvijā 2019. gadā): tika uzrunāti uzņēmumi no Somijas, Zviedrijas, Dānijas, Islandes, Nīderlandes, Vācijas, Polijas, Rumānijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Čehijas, Bulgārijas, Gruzijas, Lielbritānijas, Īrijas, Itālijas, Spānijas, Francijas, Ungārijas, Slovākijas. Piedalījās 10 Latvijas pārtikas ražotāji.
  • Veikts kopīgs pārtikas sektora uzņēmumu pētījums “Par zināšanu pārnesi jaunu tehnoloģiju izstrādē ar mērķi pagarināt pārtikas produktu derīguma termiņu”, ko veica BIOR.
 
Kopējā projekta summa 539 784.57 EUR, no tiem ERAF finansējums - 458 816.90 EUR. Projekta ilgums 84 mēneši.
 

 

22.12.2022. Labākais jaunais maiznieks – Ernests Gūtmanis no Ventspils Tehnikuma

LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klastera līdzorganizētajā Profesionālās meistarības konkursā “Jaunais Maiznieks 2022” par uzvarētāju kļuvis un labākā jaunā maiznieka titulu ieguvis Ventspils Tehnikuma audzēknis Ernests Gūtmanis, kuru maiznieka profesiju apgūt palīdz pasniedzēja Anta Garbare, informē Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas projektu vadītāja Ilze Zuimača.

“Es priecājos, ka konkursā piedalījās tik daudz jauniešu no dažādām Latvijas skolām, kuri ar lielu atbildību un nopietnību ir pievērsušies maizes tēmai un iedziļinājušies maizes gatavošanas tehnoloģiskajā procesā. Jaunie maiznieki konkursam radīja speciālas maizes, kas atšķirās gan pēc savas krāsas un formas, gan arī pēc receptes un garšas. Vēlu konkursantiem nezaudēt azartu maizes gatavošanā!” uzsver konkursa žūrijas priekšsēdētājs, maizes ceptuves "Lāči" saimnieks un maizniekmeistars Normunds Skauģis.

Līdz ar titulu “Labākais jaunais Maiznieks 2022” Ernests Gūtmanis ieguvis arī naudas balvu 200 eiro apmērā. Otro vietu izcīnīja Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma audzēkne Elīna Olendere, kuras pasniedzēja ir Dace Šēna. Godpilno trešo vietu ieguva Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma audzēkne Aleksandra Beļakova, kuras pasniedzēja ir Līga Rugāja. Savukārt žūrijas simpātiju balvu ieguva Ogres tehnikuma audzēkne Marija Titarenko, kuras skolotāja ir Gita Kalnaģeidāne. Naudas balvas saņēma arī pārējie konkursa laureāti.

“Ar šo konkursu vēlējāmies atgādināt par maiznieka profesiju, kas ir viens no tradicionālajiem arodiem, kas prasa lielu rūpību, pacietību un centību,” atzīmē Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

“Šī gada konkursu raksturo viens vārds – gandarījums! Sen nebiju redzējusi audzēkņus tik saliedētus, kaut viņi nākuši no dažādām mācību iestādēm. Mēs iepazinām ar pozitīvām emocijām un darba sparu piepildītus jauniešus. Pārdomātajās prezentācijās saskatījām lielisku skolotāja un audzēkņa sadarbību. Tas, mums – organizatoriem, dod motivāciju arī nākotnē veidot šādus konkursus, lai turpmāk saglabātu maiznieka amatu un patiesi lepotos ar mūsu tautas maizes tradīcijām un vēsturi,” emocijās dalās Latvijas Maiznieku biedrības izpilddirektore Gunta Duka.

“Maize ir unikāls produkts, mums jāuztur dzīvas tās radīšanas tradīcijas un jānodod tās nākamajām paaudzēm. Konkursa norise ar tā lieliskajiem dalībniekiem apliecināja jauniešu prasmes piedāvāt maizi ar īpašām garšām, smaržām, krāsām un formām. Katrs maizes klaipiņš tika radīts ar cieņu un mīlestību,” lielu paldies par maizes mīlestības svētku radīšanu saka Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma valdes locekle un direktore Ilze Ločmane. 

Konkursa ietvaros savus tradicionālos ēdienus prezentēja arī ukraiņu audzēkņi, izveidojot pop-up restorānu “Chervona Ruta” un aizkustinot konkursa žūriju un Latvijas jauno maiznieku skolotājus. Ukraiņu ēdienus gatavoja 12 jaunieši un viņu skolotāji no Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma sadraudzības pilsētas Chernivtsi. 

Visi konkursa dalībnieki saņēma AS “Rīgas dzirnavnieks”, AS “Hanzas Maiznīca” un “Puratos Latvia” produkciju, kā arī Latvijas Maiznieku biedrības, SIA “Lāči”, SIA “Lanordija”, SIA “Puratos Latvia” un SIA “Gemoss” specbalvas. Konkursā piedalījās profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi vecumā no 17 līdz 23 gadiem.

Konkursa mērķis ir popularizēt maiznieka profesiju un veicināt audzēkņu profesionālās iemaņas un radošo domāšanu inovāciju virzienā, un, iekļaujot tradicionālās maizes cepšanas metodes,  izveidot maizi ar īpašu nozīmi no dažādu graudaugu miltiem. Šā gada uzdevums jaunajiem maizniekiem bija pagatavot un izcept maizi ar moto “Mana īpašā Maize”.

Konkursu organizēja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris un Latvijas Maiznieku biedrība sadarbībā ar Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumu. Konkursu līdzfinansēja Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība. 

Projekts “Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris”, pr. nr. 3.2.1.1/16/A/002 

Papildus informācija:
Ilze Zuimača,
LPUF projektu vadītāja
Tālrunis: 25936659
E-pasts: ilze.zuimaca@lpuf.lv


15.11.2022. LPUF izsludina konkursu “Jaunais Maiznieks 2022”

LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris aicina  profesionālās izglītības iestāžu audzēkņus piedalīties profesionālās meistarības konkursā “Jaunais Maiznieks 2022’’, kurš notiks 2022.gada 1.decembrī, Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā, Nīcgales ielā 26, Rīga. 

Meistarības konkurss “Jaunais Maiznieks 2022’’ tiek organizēts, lai veicinātu un nostiprinātu audzēkņu profesionālās iemaņas, sekmēt radošo domāšanu inovāciju virzienā, iekļaujot tradicionālās maizes cepšanas metodes - izveidojot maizi ar īpašu nozīmi no dažādu graudaugu miltiem.

Konkursa uzvarētājs saņems titulu “Jaunais Maiznieks 2022” un naudas balvu. Kā arī uzņēmumu specbalvas.
Projekts “Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris”, pr. nr. 3.2.1.1/16/A/002.


28.10.2022. Informācija par jaunajiem projektiem Latvijas Pārtikas Kompetences Centrā

2022. gada 1. novembrī 10.00 LPKC organizē tiešsaistes informatīvo pasākumu par jauno Atveseļošanas fonda programmu atbalsta saņemšanai jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei kompetences centra ietvaros. Pasākuma laikā sniegsim informāciju par jaunās programmas darbības virzieniem, nosacījumiem, kā arī ieteikumiem projektu pieteikumu sagatavošanai Latvijas pārtikas nozares pārstāvjiem.

Aicinām iepazīties ar informāciju par atbalstāmajiem nozares virzieniem un līdz šim veiktajiem projektiem LPKC mājaslapā www.lpkc.lv.

Lai pieteiktos pasākumam, lūgums sūtīt savu vārdu, uzvārdu, pārstāvētā uzņēmuma nosaukumu uz e-pastu evita.aleksejenko@fidea.lv (cc: armands.lejas-krumins@lpuf.lv). Lūgums norādīt arī telefona Nr., lai tehnisku jautājumu nepieciešamības gadījumā varam sazināties. 

Saite uz tiešsaistes sarunu tiks nosūtīta uz e-pastu dienu pirms pasākuma.

! Piesakot dalību, Jūs piekrītat, ka Jūsu dati (vārds, uzvārds, uzņēmums), būs redzami visiem pasākuma dalībniekiem.


28.10.2022. LPUF biedrs Grow Bite apmeklē izstādi Biofach, izmantojot ES fondu finansējumu

LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris kā starptautiskā projekta AgriFoodX5.0 partneris turpina sniegt atbalstu uzņēmumu komandējumiem, pieredzes apmaiņas braucieniem un izstāžu apmeklējumiem. Izmantojot Eiropas Cluster Exchange programmu, LPUF biedrs Grow Bite apmeklēja izstādi Biofach, kas jūlija beigās notika Vācijā https://www.biofach.de/en/info/biofach-2022.

Ja arī jūsu uzņēmums vēlas izmantot ES finansējumu darbinieka komandējuma izdevumu segšanai, lūgums kontaktēties ar LPUF pārstāvi AgrifoodX5.0 projektā – Annu Rozenfeldi annarozenfelde@gmail.com.


06.12.2021. Noslēdzies konkurss "Jaunais Maiznieks"

Profesionālās meistarības konkursā “Jaunais Maiznieks 2020/2021” par uzvarētāju kļuvusi un jaunā maiznieka titulu ieguvusi Ogres tehnikuma audzēkne Evija Kuzmina (pasniedzēja Gita Kalnaģeidāne).

Līdz ar titulu “Jaunais Maiznieks 2020/2021” Evija Kuzmina ieguvusi arī naudas balvu 200 eiro apmērā. Otro vietu izcīnīja Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma Preiļu filiāles audzēkne Daniela Abzalone (pasniedzēja Ināra Liepiņa), bet godpilno trešo vietu ieguva Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma audzēkne Kristīne Ludberga (pasniedzēja Dace Šēna). Visi konkursa dalībnieki saņēma AS “Rīgas dzirnavnieks” , SIA “Gemoss” un Latvijas Maiznieku biedrības biedru specbalvas.

Konkursa mērķis ir saglabāt un popularizēt maiznieka profesiju, kā arī veicināt audzēkņu profesionālās iemaņas un radošo domāšanu inovāciju virzienā. Konkursa dalībnieku uzdevums bija pagatavot un izcept maizi ar pievienotu uzturvērtību, izmantojot dažādu veidu miltus un piedevas.

“Jaunie meistari būs tie, kuri izkops un saglabās mūsu maizes cepšanas tradīcijas, ies līdzi laikam un veidos maizi  ar pievienotu vērtību, radīs jaunas garšas un daudzpusīgāku pielietojumu, kā to pieprasa šodienas patērētājs,” gandarīts konkursa žūrijas priekšsēdētājs Normunds Skauģis.

Latvijas Maiznieku biedrības izpilddirektore Gunta Duka uzsver: “Iepazīstoties un vērojot jauniešus konkursā, ir pārliecība, ka maize kā vēsturiska un mūsu tautas kultūras vērtība tiks saglabāta arī nākotnē, turpinot ģimenes tradīcijas, bet neaizmirstot par inovācijām, mūsdienu patērētāju vēlmēm un globālajām tendencēm pasaulē.”

“Ar šo konkursu vēlējāmies atgādināt par maiznieka profesiju, kas ir viens no tradicionālajiem arodiem, kas prasa lielu rūpību, pacietību un centību,” atzīmē LPUF padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Konkursā startēja astoņi topošie konditori, pavāri un maiznieki no Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma (RTRIT), RTRIT Preiļu filiāles, Valmieras tehnikuma, kā arī Ogres tehnikuma un Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma.

Konkursu organizēja Pārtikas produktu kvalitātes klasteris (proj. nr.  3.2.1.1/16/A/002) un Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija sadarbībā ar Latvijas Maiznieku biedrību, Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumu. Ar zīmola “Hercogs” izejvielām  konkursu atbalstīja AS “Rīgas dzirnavnieks”. Konkursu līdzfinansēja Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

 


02.11.2021. LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klastera eksporta aktivitāte Gruzijā

Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris ir veiksmīgi īstenojis eksporta aktivitāti Gruzijā. Ir izpētītas iespējas Latvijas pārtikas produktu eksportam uz šo valsti. Četri Latvijas pārtikas ražotāji: Brīvais Vilnis, Lat Eko Food, Cannelle Bakery un Blue Circle ir tikušies ar Gruzijas pārtikas iepircējiem.

Rezultātā visiem uzņēmumiem tika lūgts iesūtīt ražoto pārtikas produktu paraugus. Sarunu laikā uzņēmumi vienojās par produktu izcenojumu, papildu informācijas iesūtīšanu un turpmākajām tikšanām, lai uzsāktu produkcijas realizāciju Gruzijā.

 


 

01.09.2021. Bezmaksas dalība Riga Food 2021 virtuālajā kontaktbiržā

LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris aicina visus Latvijas pārtikas ražotājus piedalīties Riga Food 2021 virtuālajā kontaktbiržā, kas notiks tiešsaistē no 8. līdz 10. septembrim. Reģistrēšanās https://events.b2match.com/events/riga-food-2021-virtual-business

LPUF ir viens no pasākuma līdzorganizatoriem. Tā būs lieliska iespēja bez maksas satikt  pārtikas produktu iepircējus un ražotājus no vairāk nekā 20 valstīm. Tikšanās tiks organizētas ļoti saprotamā platformā, kas neprasīs padziļinātas iemaņas IT, kā arī to varēs darīt no jebkura datora vai mobilā telefona.


 

14.06.2021. Eksporta aktivitātes nu jau arī klātienē

Sakarā ar ceļošanas atvieglojumiem, kas saistīti ar Covid inficēto skaita mazināšanos un vakcināciju, atkal ir iespējams veikt  klātienes eksporta aktivitātes. Plānojot komandējumus, rūpīgi jāiepazīstas ar mērķa valstī spēkā esošajiem Covid ierobežojumiem. Vēlams, lai personas, kas dodas komandējumā būtu vakcinējušās vai izslimojušas un atveseļojušās no Covid. Tas krietni atvieglos

Tāpat no 01.07.2021. visā Eiropā stājas spēkā vienotais Covid sertifikāts, kas arī atvieglos komandējuma iespējas.

Aicinām nozares uzņēmumus aktīvi izmantot Pārtikas Produktu Kvalitātes Klastera sniegtās iespējas eksporta tirgus paplašināšanai Eiropā un Āzijā. ES līdzfinansējums eksporta aktivitātēm – 85%.


29.03.2021. Tiešsaistes eksporta aktivitātes

Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris turpina eksporta aktivitātes Eiropā, NVS valstīs un Amerikā. Sakarā ar Covid ierobežojumiem šobrīd tās notiek tiešsaistē.

Aicinām nozares uzņēmumus aktīvi izmantot Pārtikas Produktu Kvalitātes Klastera sniegtās iespējas eksporta tirgus paplašināšanai Eiropā un Āzijā. ES līdzfinansējums eksporta aktivitātēm – 85%.


28.03.2021. Klastera pārstāvniecības Gruzijā, Marokā un Urugvajā

Sadarbojoties ar Lietuvas, Spānijas un Polijas kolēģiem kā arī Latvijas IT Klasteri COSME projektā AUMENTA LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris ir izveidojis pārstāvniecības Gruzijā, Marokā un Urugvajā nolūkā veicināt eksporta aktivitātes uz šīm valstīm.

Šobrīd sakarā ar Covid ierobežojumiem tās paredzētas tiešsaistē. Jau aprīlī sāksies pirmās B2B tikšanās ar minēto valstu iepircējiem.

Interesentus lūdzam sazināties, rakstot uz meilu annarozenfelde@gmail.com  


24.02.2021. Latvijas Pārtikas Kompetences Centrs aicina piedalīties tiešsaistes konferencē

Latvijas Pārtikas Kompetences Centrs sadarbībā ar pārējiem Latvijas nozaru kompetences centriem, Ekonomikas ministriju un SIA “FIDEA” aicina piedalīties tiešsaistes konferencē “FF 314: Kompetences centri. Inovācijas izaugsmei un eksportam”, kurā inovatīvi uzņēmumi īsi un kodolīgi – 314 sekundēs dalīsies pieredzē, panākumu atslēgās un sasniegtajos rezultātos jaunu produktu un tehnoloģiju radīšanā, kā arī pētniecības un attīstības procesa aizkulisēs.

Konferenci tiešraidē varēs vērot 25. februārī no plkst. 10:00 mājaslapā www.ff314.lv.

Kompetenču centri ir nozīmīga ekosistēmas daļa, kas veicina inovācijas, starpnozaru sadarbību un sinerģiju starp industriju un zinātni, kā arī stimulē augstas pievienotās vērtības produktu un tehnoloģiju attīstīšanu. Konference FF 314 (no angļu valodas – “Fast Forward”) izcels praktiskos piemērus, sasniegumus, kā arī fizisko, digitālo un dabaszinātņu pasauļu sadarbības rezultātus. 8 nozares 4 sesijās un vairāk nekā 20 stāstu laikā radīs atbildes uz jautājumiem:

  • Kādi soļi veicami, lai atrastu tehnoloģiskās attīstības potenciālu?
  • Kā nepieķerties pirmajai idejai?
  • Kāpēc nezināt, kur nonāksi, arī ir labi?
  • Kā pelnīt no ieguldījumiem inovācijās?
  • Kā uzņēmējam veidot abpusēji izdevīgu sadarbību ar zinātniekiem?
  • Kā piesaistīt starptautiska līmeņa partnerus?
  • Kā veidot abpusēji izdevīgu nozaru sadarbību kopīgu ideju realizēšanā?
  • Kā zaļo risinājumu ieviešana var samazināt manas izmaksas?
  • Kā pozicionēt savu zaļo risinājumu tirgū?
  • u.c.

Konferenci atklās Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs. Pieredzes stāstos dalīsies tādi uzņēmumi kā AS “Madara Cosmetics”, SIA “Pharmidea”, AS “Balticovo”, SIA ”Tilde”, AS “SAF Tehnika”, AS “Grindeks”, SIA “Kinetic Nail Systems”, SIA “Karavela” un citi.

Konference tiek organizēta pasākuma “1.2.1.1. Atbalsts jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei kompetences centru ietvaros, 4. kārta” ietvaros: projekti Nr. 1.2.1.1/18/A/001, Nr. 1.2.1.1/18/A/002, Nr. 1.2.1.1/18/A/003, Nr. 1.2.1.1/18/A/004, Nr. 1.2.1.1/18/A/005, Nr. 1.2.1.1/18/A/006, Nr. 1.2.1.1/18/A/007 un Nr. 1.2.1.1/18/A/008.


10.11.2020. Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris uzsāk jaunas starptautiskas aktivitātes

LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris ir uzsācis dalību starptautiskā COSME Go International projektā AUMENTA. 

Tajā kopā ar klasteriem no Lietuvas, Polijas un Spānijas tiks veiktas eksporta aktivitātes Kaukāza reģionā, Ziemeļāfrikā un Dienvidamerikā. Paredzētas pārtikas uzņēmumu tikšanās ar iepircējiem no mērķa valstīm. Šobrīd, sakarā ar COVID ierobežojumiem šis aktivitātes gan varēs veikt tikai online.


10.11.2020. Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris iesniedz pieteikumu par virtuālo izstāžu konceptu

COSME Go International uzsaukumā Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris kopā ar kolēģiem no Lietuvas, Austrijas, Ungārijas un Spānijas iesniedza projekta pieteikumu par virtuālo izstāžu koncepta attīstību pārtikas ražotāju eksporta aktivitātēs.

Šogad sakarā ar Covid ierobežojumiem praktiski bija neiespējami piedalīties lielākā daļā starptautisko izstāžu. Tomēr šādas izstādes ir neatņemama sastāvdaļa uzņēmuma eksporta attīstības stratēģijā. Pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti iegūst virtuālās izstādes. Tāpēc šādu konceptu varētu veiksmīgi adaptēt un izmantot arī Latvijas pārtikas ražotāji. Jāatzīmē, ka veiksmīgi to jau dara vairāki Latvijas uzņēmumi, piemēram, KARAVELA. Nākotnē, ja tiks atcelti Covid ierobežojumi, virtuālās izstādes joprojām būs efektīvs veids, kā veicināt noietu tālajos tirgos.


12.08.2020. Latvijas Pārtikas Kompetences Centrs uzsāk pieteikumu pieņemšanu

Latvijas Pārtikas Kompetences Centrs uzsāk pieņemt jaunus pieteikumus jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādes projektiem pārtikas nozarē, tāpēc aicinām iesniegt pētījumu idejas augusta mēnesī un nepieciešamības gadījumā vienoties par klātienes vai tiešsaistes konsultāciju augustā.

Tuvākā LPKC padomes sēde, kurā plānots skatīt jaunu pētniecības projektu pieteikumus, paredzēta 2020. gada septembra otrajā pusē. Šajā sēdē pieejamais ERAF:

  1. Nozares projektiem – ne vairāk kā 755 544.05 EUR
  2. Starpnozaru projektiem – ne mazāk kā 203 452.66 EUR
  3. Kopā: 958 996.71 EUR

Pieteikumu iesniegšanas termiņš 11.09.2020.
 
Iesniedzamie dokumenti:
1) pieteikuma forma (sagatave pielikumā);
2) tāme (sagatave pielikumā);
3) prezentācija (sagatave pielikumā);
4) pēdējo 3 gadu pārskati;
5) mazo, vidējo komersantu deklarācija, kas balstīta uz pēdējā noslēgta finanšu gada datiem;
6) citi pamatojošie dokumenti, ja attiecināms.

Rekomendējošie nosacījumi:
Ieteicamais projekta ilgums: ~ 1-1,5 gadi
Ieteicamais projekta lielums: EUR: 100-200 t. EUR (attiecināmās izmaksas)
Paredzamais pētījuma uzsākšana: ne ātrāk kā 01.10.2020
Priekšroka starpnozaru pētījumiem.
Pētījuma īstenotājam nedrīkst būt nodokļu parādi.
Pētījumu īstenotājam/-iem nedrīkst būt grūtībā nonākuša statuss.
Eksperimentālai izstrādei: jāsastāda vismaz 25% no kopējā pētījuma budžeta (attiecināmajām izmaksām).

Lūdzu interesentiem sazināties ar konsultantiem:

Evita Gaide Mob.: +371 22424220, e-pasts: evita.gaide@fidea.lv

vai  Kristaps Svētiņš 26640989, kristaps.svetins@fidea.lv 


22.07.2020. Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris uzsāks realizēt Horizon 2020 projektu

Eiropas Komisija ir apstiprinājusi projektu Better Factory, ko realizēs LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris kopā ar partneriem no citām ES valstīm Horizon 2020 uzsaukumā “Digitising and transforming European industry and services: digital innovation hubs and platforms”. Projektā paredzēta jaunu un personalizētu produktu izstrāde izmantojot inovatīvas tehnoloģijas. Projekts Better Factory tiks uzsākts 2020. gada oktobrī un ilgs 4 gadus.


31.03.2020. Pārtikas Produktu Kvalitātes Klastera eksporta aktivitātes 2019. gadā

2019. gadā Pārtikas Produktu Kvalitātes Klastera (PPKK) eksporta aktivitātēs tika uzrunāti vairāk nekā 650 potenciālie iepircēji no 23 valstīm. 

Aizvadītajā gadā uzrunāti potenciālie iepircēji no Somijas, Zviedrijas, Dānijas, Islandes, Nīderlandes, Vācijas, Polijas, Rumānijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Čehijas, Bulgārijas, Gruzijas, Lielbritānijas, Īrijas, Itālijas, Spānijas, Francijas, Ungārijas, Slovākijas, Austrālijas, Ķīnas, AAE.

Ir notikušas 10 uzņēmumu eksporta misijas uz Islandi, Franciju, AAE, Ķīnu, Vāciju, Zviedriju, Austrāliju, kā arī ienākošā iepircēju vizīte Latvijā ar ražotņu apmeklējumu, kur piedalījās 10 Latvijas pārtikas ražotāji. Kopumā 60 tikšanās ārpus Latvijas un 48 tikšanās Latvijā.


16.03.2020. Pieejamas apmācības pārtikas nozares ekspertiem

Tautsaimniecības, pārtikas nozares eksperti un saistītie eksperti tiek aicināti pieteikties starptautiskajā apmācību programmā «EIT Food Government Executive Academy».

«EIT Food Government Executive Academy» ir apmācību un tīklošanās programmai pārtikas nozares ekspertiem, valsts pārvaldē strādājošajiem. Programma tiek fokusēta uz stratēģijas izstrādi un pārtikas nozares saistīto sistēmu ekspertīzi. Tā ir bezmaksas programma nozares profesionāļiem, dalībnieku ceļa izdevumi tiek segti no programmas. 

Programma paredz tiešsaistes apmācības (4 vebināri), un divu dienu klātienes apmācības.

Uzņemtie dalībnieki saņems 1000 EUR, lai segtu ceļa un uzturēšanās izmaksas.

Pieteikšanās līdz 20.martam šeit:  https://academy.eitfood.uw.edu.pl/ 

Vairāk informācijas šeit: https://www.eitfood.eu/news/post/eit-food-government-executive-academy-2020   

Atsauksme par  2019. gada GEA norisi:

"Es pievienojos EIT Food GEA, lai uzzinātu, kā citas Eiropas valstis saskaras ar pārtikas industrijas izaicinājumiem un kā plāno atbalstīt inovatīvu risinājumu izstrādi šo problēmu novēršanai. GEA ir ļoti laba platforma, lai nodibinātu kontaktus gan ar citu valstu politikas veidotājiem, gan tādiem vadošajiem pārtikas uzņēmumiem kā Nestle, Pepsico un Danone. 

GEA ilga trīs intensīvas dienas, kurās varēja ne tikai mācīties no citu valstu un lielo uzņēmumu stratēģijām un pieredzes, bet jau sākt strādāt pie sadarbības un kopēju risinājumu izstrādes. 

Pēc trim dienām bijām izstrādājuši sadarbības projektu starp Latviju, Poliju un Horvātiju, ar mērķi atvieglot piekļuvi veselīgam uzturam, vienlaikus mazinot pārtikas atkritumus un stimulējot inovatīvu tehnoloģiju attīstību. 

Iesaku pievienoties GEA, jo kopā veidojot sadarbību mēs varam daudz efektīvāk rast risinājumus Eiropas pārtikas izaicinājumiem.”

MĀRTIŅŠ KOKALIS /Ekonomikas ministrijas Projektu attīstības nodaļas vecākais eksperts, EIT Food RIS padomes loceklis/


30.01.2020. Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris tiekas ar Turcijas pārstāvjiem

Turpinot Latvijas pārtikas eksporta veicināšanu, 2020. gada 29. janvārī Zemkopības ministrijas ēkā notika LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klastera un Turcijas Tirdzniecības un Rūpniecības Kameras pārstāvju tikšanās.

Viesiem no visiem Turcijas reģioniem tika prezentēta Latvijas pārtikas ražošanas nozare, atzīmējot arī Nacionālo pārtikas kvalitātes shēmu ar paaugstinātas kvalitātes produktiem ar Zaļo  un Bordo karotīti. Tika identificēti iespējamie scenāriji abu valstu ražotāju sadarbības veicināšanai.


22.11.2019. Noskaidrots labākais Latvijas jaunais maiznieks 

2019. gada 21. novembrī noslēdzies Latvijas profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu  konkurssJaunais Maiznieks 2019”. Par uzvarētāju kļuvusi Jelgavas Amatu vidusskolas 3. kursa audzēkne Justīne Jumīte.

Konkursu organizēja Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris un Latvijas Pārtikas Uzņēmumu Federācija sadarbībā ar Latvijas Maiznieku biedrību un Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumu. Ar izejvielām konkursu atbalstīja AS “Rīgas Dzirnavnieks”. Konkursu līdzfinansēja Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

Konkursa mērķis ir saglabāt un popularizēt maiznieka profesiju, kā arī veicināt audzēkņu profesionālās iemaņas un radošo domāšanu inovāciju virzienā. Audzēkņu uzdevums bija pagatavot veselīgu maizi mūsdienīgam patērētājam, izmantojot tikai dabiskas izcelsmes izejvielas.

Audzēkņu sniegumu konkursā vērtēja profesionāla žūrija – Edgars Grāvītis Maiznieka Amata meistars, SIA ‘’Lāči’’ tehnologs, Iveta Sokolova  SIA ‘’Lanordija’’ jaunu produktu vadītāja Baltijas valstīs un Toms Blumbergs Maiznieka Amata zellis, SIA ‘’Saldus maiznieks’’ ražošanas vadītājs.

Konkursa uzvarētāja Justīne Jumīte (pasniedzēja Gunta Briede) no Jelgavas Amatu vidusskolas ieguvusi titulu “Jaunais Maiznieks 2019” un naudas balvu 200 eiro apmērā. Otro vietu izcīnīja Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma audzēkne Kate Zeltiņa (pasniedzēja Inese Bedeice), bet godpilno trešo vietu ieguvusi Ogres tehnikuma audzēkne – Līga Zeltiņa. Konkursa laikā pedagogiem notika meistarklase ‘’Izcep savu saldskābmaizi’, ko vadīja  SIA N. Bomja maiznīcas ‘’Lielezers’’ ražošanas vadītājs Valters Kanopa.

Speciālbalvas no SIA ‘’Donas’’, AS ‘’Hanzas Maiznīca’’,  SIA ‘’Lāči’’, SIA ‘’Lanordija’’, SIA ‘’Puratos Latvija’’, Latvijas Maiznieku biedrības un biedrības ‘’Radošo Domu un Darba centrs ‘’Svētelis’’’’ saņēma ne tikai konkursa dalībnieki, bet arī pasniedzējas, kas devušas lielāko ieguldījumu savu audzēkņu izaugsmē.

Konkursā piedalījās profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi vecumā no 17 līdz 23 gadiem, kopumā 12 topošie maiznieki no Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma, Valmieras tehnikuma, kā arī Jelgavas Amatu vidusskolas, Ogres tehnikuma un Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma.


01.08.2019. Aicinām piedalīties konkursā "Jaunais Maiznieks 2019"

LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris un Latvijas Maiznieku biedrība izsludina profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu profesionālās meistarības konkursu "Jaunais Maiznieks 2019", lai veicinātu audzēkņu profesionālās iemaņas un radošo domāšanu inovāciju virzienā – attīstot un izveidojot inovatīvu pārtikas produktu:  veselīgu maizi mūsdienīgam patērētājam.

Konkurss notiks 2019. gada 23. oktobrī - Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā, Nīcgales iela 26, Rīga.

Konkursā aicinām piedalīties profesionālās izglītības iestāžu audzēkņus vecumā no 17 līdz 23 gadiem. Konkursa uzvarētājs saņems titulu “Jaunais Maiznieks 2019” un naudas balvu. Kā arī uzņēmumu specbalvas. Konkursa laikā dalībnieku pasniedzējiem notiks meistarklase “Izcep savu saldskābmaizi”.

Dalību konkursā jāpiesaka līdz 3. oktobrim, nosūtot pieteikumu uz elektroniskā pasta adresi: ilze.zuimaca@lpuf.lv. Dalība konkursā ir bez maksas.

Papildu informācija par konkursu - ilze.zuimaca@lpuf.lv.


08.07.2019. Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris organizē Latvijas Klasteru Tīkla dibināšanu

2019. gada 1. jūlijā vadošie Latvijas nozaru Klasteri parakstīja Saprašanās Memorandu par tālāku sadarbību klasterizācijas attīstībā Latvijā un Eiropā.

Šo uzdevumu sasniegšanai tika nodibināts Latvijas Klasteru Tīkls (Latvian Clusters Network), kura galvenais mērķis ir stiprināt Klasteru sadarbību un integrētu, koordinētu rīcību Latvijas Klasteru un to dalībnieku interešu aizstāvībā un īstenošanā, balstoties uz Klasteru sadarbības un attīstības interesēm Latvijā un aiz tās robežām.

Latvijas Klasteru Tīkls ir 11 valstu iniciatīvas grupā, kas veido Eiropas Klasteru Asociāciju (European Cluster Alliance), ko atbalsta Eiropas Komisija un Eiropas Klasteru sadarbības platforma (ECCP).

Latvijas Klasteru Tīkla dalībnieki:

Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris. Latvijas Informācijas tehnoloģiju klasteris, Latvijas Eksporta klasteris, Latvijas Elektronikas un elektrotehnikas nozares klasteris, Latvijas Dzīvības zinātņu nozares attīstības klasteris LifeScience.lv, Gaujas Nacionālā parka tūrisma klasteris, Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasteris, Latvijas Drošības un aizsardzības klasteris, Metālapstrādes klasteris, Drukas un mediju tehnoloģiju klasteris, klasteris CLEANTECH LATVIA, Latvijas koka būvniecības klasteris, Latvijas veselības tūrisma klasteris.


09.05.2019. Piedāvā eksporta aktivitātes

Lietuvas eksporta atbalsta konsultanti "Foris Consulta" piedāvā Pārtikas Produktu Kvalitātes Klastera dalībniekiem eksporta aktivitātes Eiropas valstīs ar mērķi atrast sadarbības partnerus.

Uzņēmumi, kas ieinteresēti uzzināt vairāk par šo piedāvājumu, lūdzu aplieciniet savu interesi e-pastā armands.lejas-krumins@lpuf.lv

"Foris Consulta" komercpiedāvājums pieejams šeit: /data/dokumenti/merge_from_ofoct.jpg


24.04.2019. Pārtikas nozares digitalizācijas pirmais posms sekmīgi noslēdzies

Šī gada 16. aprīlī noslēdzās LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klastera un Latvijas IT Klastera kopīgi rīkotais Pārtikas nozares hakatons - “X-industriju hakatons: Pārtikas nozare”. Kā atzīst dalībnieki – hakatons ir lielisks veids, kā atrisināt nozaru uzņēmumu biznesa izaicinājumus.

Šajā Pārtikas hakatonā tika risināti tādi izaicinājumi kā produkcijas dokumentācijas administrēšana, kvalitātes kontroles atomatizācija ražošanas līnijās, pārdošanas vietu apzināšana un piegāžu plānošana, kā arī graudu tvertņu ikdienas atlikuma monitorēšana.

Kopā strādāja pārtikas nozares uzņēmumi SIA Cannelle Bakery, SIA SFT Seafood, SIA Milzu!, SIA Food Union un AS Balticovo ar IT jomas pārstāvjiem: SIA Burti, SIA Gstream, SIA Dots., SIA MBIT.

Bruno Ansons, SIA "Cannelle Bakery" valdes loceklis, par uzņēmuma iesaistīšanos hakatonā stāsta: “Hakatons bija katalizators uz konkrēto uzņēmuma problēmu palūkoties no cita skatu punkta un iespēja uzrunāt IT nozares speciālistus, lai tā tiktu atrisināta, jo esošais risinājums ir komplicēts un laikietilpīgs. Lai arī gatavu risinājumu neatradām, strādājam pie tieši mums izstrādāta risinājuma. Šī bija ļoti interesanta un vērtīga pieredze.”

MINI hakatonā tika pārstāvēti vairāki pārtikas uzņēmumi tai skaitā SIA Taste CAPS! un SIA Oscars Fish. Ar šiem uzņēmumiem roku rokā darbojās un savā pieredzē dalījās SIA Lux Technology, SIA Datakom, SIA Burti un SIA Positive Company.

Ilze Garanča, SIA Taste CAPS! pārstāve: “Kad mani uzrunāja piedalīties hakatonā, pirmā doma bija: "Mūsu uzņēmums nav tik liels, lai ieviestu IT jauninājumus. Varam iztikt ar to, ko tirgus piedāvā." Taču mums patīk iesaistīties jaunos projektos, tāpēc piekritām piedalīties un tā, kārtējo reizi, iekāpšana nezināmajā ir devusi pozitīvu rezultātu. Esam identificējuši lietas, kuras mums atrisināt varētu palīdzēt IT un nu jau detalizētāk skatīsimies, runāsim ar IT meistariem, kā varam realizēt mūsu plānu.”

Hakatona organizators, Latvijas IT klasteris, atzīst, ka viena no aktuālākajām problēmām nozaru sadarbībā ir komunikācija visās tās aspektos. Mārtiņš Bērziņš, SIA MBIT vadītājs, piebilst: “Mēs kā IT uzņēmums meklējam klientus un sadarbības partnerus, taču realitāte ir tāda, ka ir izaicinoši uzrunāt uzņēmumus, piemeklēt visus piemērotākos risinājumus un noturēt abpusēju motivāciju sadarbības procesa laikā. Hakatona formāts strādā ar visām šīm lietām - uzņēmumiem ir risināmas problēmas, mēs varam tās atrisināt un ir arī atbalsts no organizatoru puses, kas notur motivāciju visa pasākuma laikā. Esam iemācījušies labāk komunicēt, prezentēt, atrast piemērotākos risinājumus un diskutēt par tiem, saprotot, kas patiešām ir vajadzīgs, lai efektīvi atrisinātu problēmu. Es esmu pārliecināts, ka šādi nākotnē mums būs jāstrādā.”

Pasākums “X-industriju hakatons: Pārtikas nozare” notiek projekta DIGICLUSTERS ietvaros un to finansē Eiropas Savienības COSME programma. Projekta DIGICLUSTERS mērķis ir attīstīt Eiropas stratēģisko klasteru partnerību viedās specializācijas investīcijām (ESCP-S3), lai veicinātu digitālo transformāciju pārtikas un tās iepakojuma nozarē, izmantojot klasteru organizētus starpnozaru hakatonus. Projektu DIGICLUSTERS Latvijā īsteno Latvijas IT klasteris un Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris.


27.03.2019. Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris noorganizējis Eiropas pārtikas iepircēju vizīti Latvijā

2019. gada 12.-13. martā Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris sadarbībā ar Gateway&Partners noorganizēja pirmo Eiropas iepircēju vizīti Latvijā. Tās laikā notika iepircēju un Latvijas pārtikas ražotāju divpusējas tikšanās (B2B matchmaking). Vizītes otrajā dienā iepircēji devās uz pārtikas ražotnēm, lai tuvāk iepazītos ar potenciālajiem sadarbības partneriem.

Pasākumā piedalījās 9 Eiropas iepircēju pārstāvji no 5 valstīm, kā arī 10 Pārtikas Produktu Kvalitātes Klastera biedri. Pavisam notika 48 divpusējās tikšanās. Kā atzina Latvijas pārtikas ražotāji – pasākums bija ļoti labi noorganizēts un tikšanās process vieš lielas cerības paplašināt pārtikas eksportu. Kā svarīgu faktoru dalībnieki atzīmēja laika ekonomiju - iespēju satikt dažādu uzņēmumu pārstāvjus vienuviet.

 


22.03.2019. Digitalizācija ir izaugsmes pamatā – atklātas īpašas digitalizācijas darbnīcas, kas veltītas pārtikas nozarei

Šī gada 19.martā tika atklātas pārtikas nozares digitalizācijas darbnīcas jeb X-industriju hakatons, kas norisināsies no 19.marta līdz 16.aprīlim. Šajā pasākumu ciklā arī nebijis koncepts – klasiskajam X-industriju hakatonam paralēli norisināsies MINI X-industriju hakatons, kurā IT uzņēmumu jomas profesionāļi konsultēs pārtikas nozares uzņēmumus par dažādu digitālu risinājumu pielietošanu.

Pirmajā pārtikas nozares digitalizācijas darbnīcā savus izaicinājumus pieteikuši SIA Cannelle Bakery, SIA SFT Seafood, SIA Milzu!, SIA Food Union un SIA Baltic Ovo, tikmēr MINI X-industriju hakatonā savas ikdienas rūpes par iespējām pārvērtīs SIA Taste Caps, SIA Fermentum, SIA Latvijas ķiploks un SIA Oscar’s Fish. IT jomu pārstāvēs SIA Datakom, SIA Burti, SIA Gstream, SIA AndIT Solutions, SIA Lux Technology, SIA Dots., SIA MBIT un SIA Positive Company.

SIA Cannelle Bakery valdes loceklis Bruno Ansons stāsta: “Šis, tieši uz pārtikas nozari mērķētais, X-industriju hakatons bija kā katalizators mūsu uzņēmumam aktualizēt jau kādu laiku pastāvošu izaicinājumu – sarežģīto produkcijas dokumentācijas administrēšanu. Sagaidām, ka pasākums mums palīdzēs rast izaicinājumam kvalitātivu, ērtu lietošanā un izdevīgu risinājumu, ko varēsim efektīvi ieviest savā ikdienā.”

Turpmāko četru nedēļu laikā hakatona organizatori, Latvijas IT klasteris, piesaistot nozares speciālistus, būs parūpējušies par vērtīgām lekcijām biznesa attīstībā, lietotājdizainā, prezentēšanas makslā un inovāciju ieviešanā, lai komandas spētu veiksmīgāk sasniegt rezultātu un iegūtu zināšanas turpmākā biznesa attīstībā.

Aktualizējot digitalizācijas darbnīcas lielākos izaicinājumus, Latvijas IT klastera izpilddirektore Aiga Irmeja stāsta: “Gatavojoties pasākumam un intervējot pārtikas nozares uzņēmumus, secinājām, ka viņiem ir grūti orientēties milzīgajā IT risinājumu klāstā un atrast sev labāko un izdevīgāko risinājumu. Tas arī ir viens no mūsu digitalizācijas darbnīcu izaicinājumiem – palīdzēt izveidot kvalitatīvu ceļa karti uzņēmuma procesu digitalizācijai, tā, lai turpmāk uzņēmums spētu efektīvi augt un attīstīties. Tas arī bija iemesls jauninājumam – MINI X-industriju hakatonam.”

X-industriju hakatons noris ciešā sadarbībā ar Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteri. Kā norāda tā vadītājs Armands Lejas-Krūmiņš: “Pārtikas digitalizācijas projekta iznākums lielā mērā būs atkarīgs no tā, kā "bez tulkiem" spēs saprasties salīdzinoši konservatīvas nozares - pārtikas ražošanas pārstāvji ar digitalizācijas lietpratējiem - IT nozares pārstāvjiem. Pasākuma atklāšana viesa lielas cerības, ka nozaru mijiedarbība būs sekmīga un rezultātā Latvijas Pārtikas Kompetences Centrā būs jauni pieteikumi starpnozaru sadarbībai.”

Nemainīgi X-industriju hakatona centrālā tēma ir starpnozaru partnerība un tā formāts ir vienkāršs - nozares uzņēmums prezentē savu biznesa izaicinājumu, IT uzņēmums, saskaņā ar savām kompetencēm, meklē tam risinājumu. Uzņēmumiem sadarbojoties, tiek radīti jauni risinājumi un veicināta uzņēmumu izaugsme. Hakatona pilotprojekts norisinājās 2018.gada pavasarī.

Pasākums “X-industriju hakatons: Pārtikas nozare” notiek projekta DIGICLUSTERS ietvaros un to finansē Eiropas Savienības COSME programma. Projekta DIGICLUSTERS mērķis ir attīstīt Eiropas stratēģisko klasteru partnerību viedās specializācijas investīcijām (ESCP-S3), lai veicinātu digitālo transformāciju pārtikas un tās iepakojuma nozarē, izmantojot klasteru organizētus starpnozaru hakatonus. Projektu DIGICLUSTERS Latvijā īsteno Latvijas IT klasteris un Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris. Projektu finansē Eiropas Savienības COSME programma.

*Šī raksta saturs ataino tikai autora viedokli un ir vienīgi viņa atbildība; nevar uzskatīt, ka tas atspoguļo Eiropas Komisijas un/vai Mazo un vidējo uzņēmumu izpildaģentūras (EASME) vai kādas citas Eiropas Savienības struktūrvienības viedokli. Eiropas Komisija un Aģentūra neuzņemas nekādu atbildību par rakstā esošo informāciju. 


08.03.2019. Pārtikas nozares digitalizācijas atklāšanas pasākums

LPUF un Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris  ielūdz visus interesentus uz pārtikas nozares digitalizācijas atklāšanas pasākumu  X-industriju hakatons 2019, kas notiks 19. martā SEB Inovāciju centrā! Hakatons, kas norisināsies jau trešo reizi, šoreiz īpaši veltīts pārtikas nozarei - iepazīsimies ar jaunajiem dalībniekiem, veidosim komandas un meklēsim veidus, kā tehnoloģijas var risināt dažādus pārtikas ražotāju izaicinājumus! Reģistrēšanās šeit: https://www.x-hackathon.com/events/x-industriju-hakatona-atklasanas-pasakums-partikas-nozare.

Jau pašlaik hakatonam ir pieteikušies tādi uzņēmumi kā Milzu!, Cannelle Bakery, SFT Seafood un Food Union. Ja neesi vēl pieteicies, bet gribi izmēģināt savus spēkus un veidot jaunas partnerības ar IT uzņēmumiem, vēl šodien var pieteikties dalībai inese.murniece@itbaltic.com. Iedvesmojies šeit: https://www.x-hackathon.com/izaicinajumi


05.12.2018.

 

COSME projekts pārtikas nozares digitalizācijai

LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris kopā ar kolēģiem no Polijas, Lietuvas un Spānijas sīvā konkurencē ir uzvarējis programmā COS-CLUSTPARTNS-2017-3-02  un izveidojis partnerību DIGICLUSTER, lai saņemtu Eiropas Komisijas finansējumu pārtikas nozares digitalizācijai un Hakatonu modeļa attīstībai.

Projekta ietvaros LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris kopā ar Latvijas IT Klasteri piedāvā pārtikas ražotājiem digitalizācijas/automatizācijas tehnoloģisko risinājumu izveidi. Respektīvi, iespēju radīt digitalizētu risinājumu jebkura veida ražošanas, grāmatvedības, biznesa vadības utml. procesam.

Piedāvājums ir bezmaksas pirmajiem 5 mazajiem, vidējiem uzņēmumiem. Risinājuma izstrāde notiek Hakatona formātā piedaloties neatkarīgiem ekspertiem ar pieredzi digitalizācijas risinājumu izstrādē.

Foto: Projekta DIGICLUSTER atklāšana Varšavā


19.10.2018. Noslēdzies konkurss topošajiem maizniekiem

18. oktobrī Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā noslēdzies profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu  profesionālās meistarības konkurssJaunais Maiznieks 2018”. Par uzvarētāju kļuvusi Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma 1. kursa audzēkne Agnese Krote.

Konkursu organizēja Pārtikas produktu kvalitātes klasteris un Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija sadarbībā ar Latvijas Maiznieku biedrību un Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumu. Ar izejvielām konkursu atbalstīja AS “Rīgas Dzirnavnieks”. Konkursu līdzfinansēja Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

Tradicionālās latviešu rudzu maizes gatavošana ir viena no garākajām un sarežģītākajām maizes gatavošanas tehnoloģijām pasaulē un kā tradicionāla tautas kultūras vērtība ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā. Konkursa mērķis ir maiznieka profesijas saglabāšana un popularizēšana, lai nezaudētu šo Latvijas identitātei svarīgo simbolu. Audzēkņu uzdevums bija pagatavot inovatīvu pārtikas produktu –  kviešu-rudzu maizi, lai veicinātu jauno maiznieku profesionālās iemaņas un vērstu viņu radošo domāšanu inovāciju virzienā.

“Šādi konkursi ļauj topošajiem maizniekiem parādīt savu radošo pieeju, iegūtās prasmes un zināšanas praksē, kā arī uzkrāt pieredzi un pilnveidoties. Būt maizniekam nenozīmē tikai cept maizi, bet arī saglabāt un uzturēt maizes cepšanas latviskās tradīcijas, dot tām savu ieguldījumu un tādā veidā popularizēt vienu no senākajiem arodiem – maiznieka arodu,” uzsver Latvijas Maiznieku biedrības valdes priekšsēdētājs Kārlis Zemešs.

“Diemžēl redzam, ka pēdējo gadu laikā jaunieši izvēlas apgūt profesijas, kas nav saistītas ar pārtikas nozari, tāpēc ar šo konkursu Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija vēlas popularizēt pārtikas nozares tradicionālās profesijas un celt nozares prestižu. Pārtikas nozare nav iedomājama bez maizes ceptuvēm, un tieši maize tiek dāvināta jaunas mājvietas saimniekam, lai novēlētu pārpilnību un labklājību. Rupjmaize ir mūsu latviskās identitātes sastāvdaļa, kuru nedrīkstam zaudēt,” norāda Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma Pārtikas ražošanas nodaļas vadītāja Iveta Austruma atgādina, ka mūsdienās daudzi restorāni piedāvā apmeklētājiem uz vietas īpaši pagatavotu maizi, tāpēc maizes cepšanas pamati tiek apgūti dažādās ar ēdināšanu saistītās profesijās.

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija ir definējusi, ka pārtikas nozarei ir četras profesionālās skolas, kurās tiek attīstītas nozarei svarīgās pamata profesijas un kurās ir ieguldīti līdzekļi materiāli tehniskās bāzes stiprināšanā. Tās ir Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums, Valmieras tehnikums, Rēzeknes tehnikums un Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums. Šajos tehnikumos audzēkņi apgūst pārtikas produktu ražošanas tehniķa, maiznieka un gaļas produktu ražotāja profesijas.

Mūsdienu straujajā dzīves ritmā, kad nemitīgi attīstās tehnoloģijas, būt maizniekam ir izaicinājums. Šajā profesijā savienojot vēsturisko, tradicionālo ar moderno, tikai radoša un inovatīva pieeja dod iespēju gūt panākumus, rast ceļu pie patērētāja un rezultātā saņemt gandarījumu. Mūsdienu patērētājs ir prasīgs, zinošs, bet tajā pat laikā konservatīvs. Tādēļ ir jārada produkts, kas raisa interesi un kam nevar paiet garām, to nenobaudot,” skaidro K. Zemešs.

“Daudzi uzņēmumi ievieš jaunus tehnoloģiskus uzlabojumus, automatizē ražošanas procesus, tomēr ir jāatceras, ka ar rokām gatavotai maizītei ir pavisam cita garša. Jaunieši ar lielāko prieku un interesi apgūst visus maizes tapšanas posmus – sagatavo nepieciešamās sastāvdaļas, raudzē un mīca mīklu, veido klaipiņus un seko līdzi cepšanas procesam. Maizes cepšanas tehnoloģijas mainās, bet tradīcijas paliek,” secina I. Austruma.

Konkursa uzvarētāja Agnese Krote (pasniedzēja Līga Rugāja) no Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma ieguvusi titulu “Jaunais Maiznieks 2018” un naudas balvu 200 eiro apmērā. Otro vietu izcīnīja Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma Preiļu filiāles audzēknis Daniels Nikitins (pasniedzēja Ināra Liepiņa), bet godpilno trešo vietu ieguvusi vēl viena Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma audzēkne – Diāna Lukjanoviča (pasniedzēja Līga Rugāja). Konkursa laikā dalībnieku pasniedzējiem notika rudzu maizes meistarklase, un balvas saņēma arī uzvarētāju pasniedzējas, kas devušas lielāko ieguldījumu savu audzēkņu izaugsmē.

Konkursā piedalījās profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi vecumā no 17 līdz 23 gadiem, kuri apgūst otrās un trešās profesionālās kvalifikācijas līmeņiem atbilstošās izglītības programmās: maiznieks, pārtikas produktu ražošanas tehniķis un konditors. Konkursā piedalījās 2 dalībnieces no Valmieras tehnikuma, 1 dalībniece no Rēzeknes tehnikuma, 2 dalībnieces no Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma un 1 dalībnieks no Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma Preiļu filiāles.


27.09.2018. Pārtikas produktu kvalitātes klasteris organizē konkursu “Jaunais Maiznieks 2018”

Pārtikas produktu kvalitātes klasteris un LPUF izsludina profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu  profesionālās meistarības konkursu "Jaunais Maiznieks 2018", lai veicinātu audzēkņu profesionālās iemaņas un radošo domāšanu inovāciju virzienā – attīstot un izveidojot inovatīvu pārtikas produktu:  kviešu – rudzu maizi.

Konkursu organizē Pārtikas produktu kvalitātes klasteris, Latvijas Pārtikas Uzņēmumu Federācija sadarbībā ar Latvijas Maiznieku biedrību un Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumu.

Konkurss notiks 2018. gada 18. oktobrī - Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā, Nīcgales iela 26, Rīga, LV-1035.

Konkursā aicinām piedalīties profesionālās izglītības iestāžu audzēkņus vecumā no 17 līdz 23 gadiem, kuri apgūst otrās un trešās profesionālās kvalifikācijas līmeņiem atbilstošās izglītības programmās: maiznieks, pārtikas produktu ražošanas tehniķis un konditors.

Konkursa uzvarētājs saņems titulu “Jaunais Maiznieks 2018” un naudas balvu. Kā arī uzņēmumu specbalvas. Konkursa laikā dalībnieku pasniedzējiem notiks rudzu maizes meistaru klase, kuru vadīs maiznieku meistari Linda Bekmane (SIA “Puratos Latvia”) un Valters Kanompa (“N. Bomja maiznīca “Lielezers””).


 02.07.2018. Ārvalstu iepircēju vizīte Latvijā

Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris sadarbībā ar Gateway & Partners piedāvā iespēju piedalīties ārvalstu iepircēju vizītes pasākumā, kura laikā vietējiem pārtikas ražotājam būs iespēja satikt ārvalstu organizāciju iepircējus tepat Latvijā. Tā ir lieliska iespēja klātienē prezentēt produkciju un veikt darījuma sarunas, kā arī iepazīstināt iepircējus ar savām ražotnēm.

Potenciālie iepircēji tiks aicināti, ņemot vērā vietējo uzņēmumu prioritāros eksporta tirgus, specifiskus kritērijus konkrētiem uzņēmumu veidiem un lielumiem. Ārvalstu dalībnieku atlase tiks saskaņota ar katru projekta dalībnieku, galveno fokusu liekot uz Rietumeiropas, Ziemeļeiropas un Austrumeiropas uzņēmumiem.

Uzņēmumus, kuriem ir interese par šo projektu, aizinām sazināties ar projekta vadītāju Viju Volfu - vija.volfa@gatewaypartners.net, +37126638379.


 15.06.2018. Pārtikas produktu kvalitātes klasteris piedalās konferencē “Packaging innovation for the food industry

2018. gada 6. jūnijā Viļņā notika starptautiska konference “Packaging innovation for the food industry”, kuru BSR Stars Innovation Express projekta “Food and packaging clusters collaboration through innovation development” ietvaros organizēja projekta īstenotāji – Pārtikas produktu kvalitātes klasteris kopā ar kolēģiem no Lietuvas, Zviedrijas un Polijas.

Konferencē tika apskatītas jaunākās tendences pārtikas iepakojuma jomā, notika diskusijas un uzņēmumu pārstāvju neformālas sarunas. Šādas  sarunas ļoti noderīgas izrādījās uzņēmumam SIA “Lāči”, kuri konferences laikā atrada potenciālo distributoru Lietuvas tirgum un uzsāka konkrētas sarunas par tālāku sadarbību.

SIA “Lāči” eksporta nodaļas vadītāja Sergeja Avsejenko: “Uzskatām, ka šādus pasākumus ir jārīko regulāri, jo tie  palīdz “turēt acis vaļā”. Turklāt tā ir iespēja, kā mūsu gadījumā tā arī notika, iegūt jaunus kontaktus un potenciālos sadarbības partnerus.”


05.06.2018. Uzņēmēju individuālās tikšanās ar LIAA pārstāvniecību ārvalstīs vadītājiem (Rīgā)

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA) 19 pasaules valstīs darbojas Latvijas ārējās ekonomiskās pārstāvniecības. Lai uzturētu pārstāvniecību nepastarpinātu saikni ar uzņēmējiem, individuāli pārrunājot uzņēmēju intereses ārzemju tirgos, tiek rīkotas uzņēmēju individuālās tikšanās ar LIAA pārstāvniecību ārvalstīs vadītājiem (kontaktbirža). Viena no šādām notiks š.g. 18. jūnijā.

Vairāk info par pasākumu atradīsiet šeit.


08.05.2018.  Produktu iepakojuma tendences pārtikas industrijā. Viļņa, 04. - 05.06.18

Pārtikas produktu kvalitātes klasteris piedāvā apmeklēt pasākumu "Packaging innovation for the food industry", kas norisināsies Lietuvā, Viļņā no 4. līdz 5. jūnijam. Ar pasākuma programmu varat iepazīties šeit.

Pasākumā būs iespējams uzzināt par jaunākajām iepakojuma tendencēm, kā arī neformālā gaisotnē satikt pārtikas ražotāju un iepakotāju pārstāvjus no Lietuvas un Zviedrijas.

Pārtikas produktu kvalitātes klastera biedriem dalība ir bezmaksas. Nakstmītnes un ceļa izdevumiem 85% līdzfinansējums no ES fondiem (1 dalībniekam no uzņēmuma). Pieteikumu nosūtīt uz e-pastu armands.lejas-krumins@lpuf.lv līdz 11.06.


18.04.2018. Eksporta aktivitātes Korejā ar ES atbalstu

Pārtikas ražotājiem ir iespēja pieteikties ES organizētajai eksporta vizītei Korejā. Tiek apmaksāts sagatavošanās process un maksimāli līdzfinansētas aktivitātes Korejā. Plašāk ar piedāvājumu varat iepazīties šeit


10.04.2018. Pārtikas produktu kvalitātes klasteris turpina eksporta atbalsta aktivitātes

2018. gada 1. ceturksnī Pārtikas produktu kvalitātes klasteris ir veicis eksporta aktivitātes Zviedrijā, Islandē, Francijā un Vācijā. Šajās eksporta aktivitātēs piedalījas septiņi Latvijas pārtikas uzņēmumi.

Kopumā 152 ārvalstu uzņēmumi ir informēti par Latvijas pārtikas ražotājiem un to produkciju. Ir noorganizētas tikšanās ar 15 uzņēmumiem – potenciālajiem eksporta partneriem.

Aicinām nozares uzņēmumus aktīvi izmantot Pārtikas produktu kvalitātes klastera sniegtās iespējas eksporta tirgus paplašināšanai Eiropā un Āzijā. ES līdzfinansējums eksporta aktivitātēm– 85%.


09.01.2018. Aicina izmantot klastera sniegtās iespējas tirgus paplašināšanai Eiropā un Āzijā.

2017. gada otrajā pusē Pārtikas produktu kvalitātes klasteris uzsāka eksporta aktivitātes sekojošās valstīs: Zviedrija, Islande, AAE, Francija, Vācija, Ķīna.

Jau notikušas pirmās Klastera biedru vizītes Ķīnā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Zviedrijā un Vācijā, lai tiktos ar potenciālajiem sadarbība partneriem.

Aicinām nozares uzņēmumus aktīvi izmantot Pārtikas produktu kvalitātes klastera sniegtās iespējas eksporta tirgus paplašināšanai Eiropā un Āzijā. ES līdzfinansējums eksporta aktivitātēm– 85%.


04.12.2017. Sadarbības piedāvājumi Latvijas pārtikas ražotājiem

Šeit atrodamajā dokumentā atradīsiet informāciju par sadarbības piedāvājumiem no Zviedrijas, Jordānijas, Ungārijas un Nīderlandes. Piedāvājumu varat aplūkot šeit


14.11.2017. Tirdzniecības misija uz Vjetnamu

EU-Vietnam Business Network (www.EVBN.org) organizē Pārtikas & dzērienu tirdzniecības misiju uz Vjetnamu no 29.01.2018. – 03.02.2018. Misijā paredzētas B2B tikšanās ar Vjetnamas uzņēmējiem.

Papildu informāciju par tirdzniecības misiju uz Vjetnamu meklējiet šeit.


14.11.2017. Pārtikas eksports uz Krieviju

Federal Purchasing Union no Krievijas Federācijas piedāvā Latvijas pārtikas ražotājiem atsevišķu sektoru pārtika produktu eksportu uz Krieviju.

Papildu info meklējiet šeit.

Kontaktpersona: Petras Čepkauskas; e-pasts: petras.cepkauskas@gmail.com; tālr. nr.: +37068512156.


11.10.2017. Apmācību iespējas pārtikas nozarē strādājošajiem

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas projekta “Pārtikas un to saistīto nozaru nodarbināto apmācības - prasmju pilnveide” (Nr.1.2.2.1/16/A/007) ietvaros ir veikti iepirkumi, un ir iespēja pieteikties dažādiem kursiem. Vairāk informācijas par kursiem un pieteikšanos varat atrast LPUF interneta mājas lapā

ERAF atbalsta intensitāte:
mazajiem uzņēmumiem 70%, vidējiem uzņēmumiem 60%, lielajiem uzņēmumiem 50% vai uzņēmumiem, kuru pēdējā pārskata gada peļņa pēc nodokļu nomaksas ir lielāka par 5 milj.EUR - 30%. 


03.10.2017. Pārtikas produktu kvalitātes klasteris piedalās konferencē Štutgartē

Š.g. 21. un 22. septembrī Štutgartē notika starptautiska Klasteru konference “5th Cluster Matchmaking Conference “BRINGING CLUSTER COLLABORATION TO THE NEXT LEVEL”", kurā piedalījās arī Pārtikas produktu kvalitātes klasteris (PPKK). Konferences dalībniekiem tika prezentēta PPKK izveidotā Austrumeiropas Pārtikas Platforma, bet ar Skandināvijas un Lietuvas iepakojuma Klasteriem tika apspriesta kopīga dalība programmā BSR Innovation Express.


27.09.2017. “Food Industry Forum” š.g. 9. – 10. novembrī Suvalkos (Polija)

Pasākumā laikā divu dienu garumā būs iespēja dzirdēt gan ekspertu un nozaru pārstāvju uzstāšanās, gan piedalīties izstādē un B2B tikšanās. Dalība pasākumā ir bezmaksas. Plašākā informācija par pasākumu ir pieejama šeit un pasākuma mājas lapā: https://www.forumpogranicza.pl/Start.

Pasākumā tiek aicināti piedalīties uzņēmēji, lauksaimniecības nozares eksperti no Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas un Polijas.

Reģistrēšanās: https://www.forumpogranicza.pl/AccountRegistration/Register#RhqSxJZo

Papildu informācija par pasākumu:


26.09.2017. Igaunijas - Latvijas programma ar 85% intensitāti uzņēmumiem

Š.g. 5. oktobrī Igaunijas-Latvijas programma atklās projektu konkursu ar kopējo granta lielumu 6 milj. eiro apmērā, kur galvenā mērķa grupa ir mazie un vidējie uzņēmumi. Ir iespējams saņemt atbalstu kopīga produkta vai pakalpojuma izstrādei starp vismaz diviem mazajiem un vidējiem uzņēmumiem – vismaz vienu no Latvijas un vienu no Igaunijas. Atbalstāmas ir arī projekta sagatavošanas, produkta izstrādes, mārketinga u.c. izmaksas. Saite uz mājas lapu: https://estlat.eu/en/for-applicants/for-3rd-call-applicants#

5. oktobrī Igaunijas Nacionālajā muzejā, Tartu notiks arī projektu konkursa atklāšanas pasākums. Esiet laipni aicināti piereģistrēties pasākumam https://estlat.eu/en/form/so-1-2-launching-event. Pasākuma programma pieejama šeit.

Jautājumu gadījumā lūgums sazināties ar Lauru Lulli, laura.lulle@estlat.eu, +372 55691070.


8.06.2017. Pārtikas produktu kvalitātes klasteris izveido Austrumeiropas pārtikas platformu

Programmas “BSR Stars Innovation Express 2016” ietvaros Pārtikas produktu kvalitātes klasteris ir uzsācis starptautisku sadarbību ar pārtikas klasteriem no Lietuvas, Polijas un Ukrainas. Projekta “Creating Healthy and functional foods platform in Eastern Europe” rezultātā ir izveidota Austrumeiropas pārtikas platforma, kuras mērķis ir veicināt savstarpējo sadarbību, realizēt kopīgas aktivitātēs eksporta tirgu apgūšanā un ES finansējuma piesaistei klastera biedru aktivitātēm. Sadarbības līgums tika parakstīts šī gada 14. jūnijā Kedaiņos, Lietuvā.


31.05.2017. Pārtikas produktu kvalitātes klasteris turpina eksporta atbalsta pasākumus pārtikas ražotājiem

Pārtikas produktu kvalitātes klastera organizētajā seminārā 30. maijā Latvijas mazie un vidējie pārtikas ražotāji tika informēti par iespēju saņemt 85% ES fondu atbalstu savām eksporta aktivitātēm. Ar prezentācijām uzstājās speciālisti no dažādām valstīm, sniedzot savus ieteikumus eksporta attīstībai. Seminārā piedalījās arī Taipejas Misijas Latvijā vadītājs Rong-chuan Wu un informēja par Taipejas potenciālu.


19.05.2017. Notiks seminārs par Latvijas pārtikas ražotāju eksporta iespējām

Pārtikas produktu kvalitātes klasteris un Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija aicina pārtikas ražotājus uz bezmaksas semināru „Pārtikas eksporta aktualitātes un ES fondu atbalsts”, kas notiks šī gada 30. maijā no plkst. 12:00 līdz 16:00 Zemkopības ministrijas ēkā Rīgā, Republikas laukumā 2 - 315.

Semināra programma:

  • 12:00 Semināra atklāšana.
  • 12:05 Market Access pārstāve Olesja Leščuka "Izaicinājumi un iespējas krievu valodā runājošos tirgos".
  • 12:40 Euromonitor pārstāvis „Current Latvian food export destinations and their future development".
  • 13:20 Thuc To "Differences between European and Chinese Market and How to Successfully enter China".
  • 14:00 Gateway & Partners pārstāvis Mārtiņš Tiknuss „Rietumeiropa vs Ziemeļvalstis - kā ātrāk pārdot”.
  • 14:40 NK konsultāciju biroja pārstāvis Neils Kalniņš “Tava produkta vērtības piedāvājums, ja gribi pārdot Vācijā”.
  • 15:20 Kafija, neoficiālā daļa.

 

Vietu skaits ierobežots. No viena uzņēmuma var piedalīties ne vairāk kā 2 pārstāvji. Lūdzam pieteikties savlaicīgi pa telefonu 67808968 vai e-pastu armands.lejas-krumins@lpuf.lv.

 


12.04.2017. Ielūdzam uz semināru par iespējām saņemt 85% ES fondu līdzfinansējumu eksporta aktivitātēm


07.03.2017. Vēstniecība Ēģiptē aicina Latvijas pārtikas uzņēmumus piedalīties izstādē “Food Africa”

No 22. līdz 24. aprīlim Kairā notiks pārtikas nozares izstāde „Food Africa”. Trīs gadu laikā izstāde ir kļuvusi par lielāko Āfrikā. Izstādi apmeklē pārtikas importētāji, vairumtirgotāji un lielveikalu iepircēji no Tuvu Austrumu un Āfrikas valstīm.

Izstāde „Food Africa” notiek paralēli ar pārtikas ražošanas izstādi “Africa Food Manufacturing” – pārtikas tehnoloģijas, ražošana iekārtas, pārtikas iepakojums, pārtikas pārstrādes izejvielas, svaigu augļu, dārzeņu un ziedu audzētāji u.c.

Latvijas uzņēmēju dalība izstādē pavērtu iespēju atrast jaunus eksporta tirgus un biznesa partnerus Ēģiptē un Āfrikas valstīs.

Vēstniecība Ēģiptē aicina Latvijas pārtikas uzņēmumus piedalīties izstādē (īpaši uzņēmumus, kas ražo miltu izstrādājumus, graudu produktus, sulas, konservus, zivju produktus kā arī augļu un dārzeņu vairumtirgotājus)  un saskaņā ar LIAA informāciju, tiks apmaksāti 80% no izstādes organizatora noteiktās dalības maksas, reģistrācijas maksas,  informācijas ievietošana izstādes katalogā, nomas maksa par stenda konstrukciju, ekspozīcijas laukumu (izstādes vai stenda organizatora noteiktās izmaksas), ceļa izdevumiem.  

Izstādes organizatori piedāvā vairākus dalības formātus: nacionālais stends, individuālie stendi, apvienotie stendi – vairāki uzņēmumi vienā stendā (trīs līdz pieci). 

Gadījumā, ja uzņēmumi izvēlas kā dalības formu – izstādes apmeklējumu, tad, ja izstādi ir ieinteresēti apmeklēt vismaz trīs Latvijas uzņēmumi, LIAA sadarbībā ar vēstniecību organizēs pārtikas uzņēmumu misiju uz Ēģipti. LIAA apmaksas 80% aviobiļešu izmaksas misijas dalībniekiem.

Ieinteresētie uzņēmumi ir aicināti sazināties ar Ingu Valdmani, inga.valdmane@liaa.gov.lv no LIAA vai ar vēstniecību Ēģiptē, rakstot uz e-pastu embassy.egypt@mfa.gov.lv .

Latvijas eksporta apjomi uz Ēģipti pieaug. 2016. gadā eksports uz Ēģipti bija 51 milj.  EUR. Eksporta preču sadalījums: 31 milj. EUR kokmateriāli, 16,4 milj. EUR augu izcelsmes produkti, 138 tūkst. EUR pārtikas produkti. 2016. gadā Ēģiptes patērētāji pirmo reizi varēja iegādāties Latvijā ražotas auzu pārslas un zivju produkciju. 

Imports no Ēģiptes 2016. gadā bija 1,9 milj. EUR, kas ir par 73% mazāk nekā iepriekšējā 2015. gadā (3,3 milj. EUR).  Latvija galvenokārt importē augu valsts produktus (augļi, dārzeņi, kaltēti augi).

Ēģiptes iedzīvotāju skaits pārsniedz 93 miljonus. Ēģipte importē 65-68% no pārtikas patēriņa (60% no piena pulvera, sviesta un liellopu gaļas patēriņa; 70% no lauku pupu patēriņa). 2016. gadā Ēģipte importēja 19 milj. tonnas graudaugus, 11,5 milj. tonnas kviešus. Piemēram, Jaunzēlande ir lielākais sviesta eksportētājs uz Ēģipti, Nīderlande ir lielākais siera eksportētājs (60% no tirgus). Ēģipte importē lielos apjomos piena pulveri, lai ražotu sieru eksportam uz Arābu un Āfrikas valstīm.

Ēģipte ir COMESA brīvās tirdzniecības līguma dalībvalsts (Burundi, Kongo Demokrātiskā Republika, Džibuti, Eritreja, Etiopija, Kenija, Lībija, Madagaskara, Malāvi, Mauritānija, Ruanda, Komoru Salu savienība, Seišelu salas, Sudāna, Svazilenda, Uganda, Zambija, Zimbabve).


21.02.2017. Pārtikas produktu kvalitātes klasteris turpina darbu

2017. gada 31. janvārī Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija noslēdza līgumu ar Centrālo finanšu un līguma aģentūru (CFLA) par projekta “Pārtikas produktu pvalitātes plasteris” (nr. 3.2.1.1/16/A/002) realizāciju.

Projekta mērķis ir veicināt klastera dalībnieku un pētniecības, izglītības un zināšanu izplatīšanas organizāciju un citu institūciju sadarbību vietējā un starptautiskā līmenī, tādējādi veicinot nozares un komersantu konkurētspēju. Projekta ilgums ir 48 mēneši.

Galvenie Pārtikas produktu kvalitātes klastera darbības virzieni:

  • eksporta aktivitātes;
  • palīdzība starptautiskās sadarbības aktivitātēs (dalība kopīgajos iepirkumos, starptautiskā finansējuma piesaiste dažādiem projektiem);
  • sadarbība ar pētniecības, izglītības un zināšanu izplatīšanas organizācijām;
  • Nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas (Zaļā un Bordo karotītes) attīstība.

 

Atbalsta intensitāte iesaistītajiem uzņēmumiem – 85%.

                                   


13.12.2016. Bezmaksas palīdzība eksportam uz Latīņameriku

Pateicoties Pārtikas produktu kvalitātes klastera aktivitātēm, visiem Latvijas pārtikas eksportētājiem ir iespējams saņemt bezmaksas palīdzību eksporta aktivitātēm Latīņamerikā.

ELAN (European and Latin American Business Services and Innovation Network) platforma ir ES iniciatīva palielināt un diversificēt ES ekonomisko klātbūtni Latīņamerikā.  Jebkurš Latvijas uzņēmums var bezmaksas izmantot šīs programmas iespējas:

- iegūt pārskatu par konkrētu valsti, tirgus sektoriem;

- iegūt pārskatu par prasībām, eksportējot uz konkrēto valsti;

- saņemt eksperta palīdzība – uzdot rakstiskus jautājumus konkrētajā valstī bāzētajam pārstāvim, kurš var palīdzēt visdažādākajos jautājumos, t.sk. sniegt padomus, kā soli pa solim ienākt tirgū, pārvarēt tirgus barjeras u.tml.

Lai pilnvērtīgi izmantotu ELAN platformu, nepieciešams reģistrēties http://www.elanbiz.org/home. Reģistrēšanās ir ļoti vienkārša un surogātpasta vēstules jeb spams pēc tam uz e-pastiem netiek sūtīts.

ELAN programma un pārstāvji neveic specializētus tirgus pētījumus, neveic konkrēta uzņēmuma pārstāvja funkcijas, neizsūta kontaktus un piedāvājumus.


22.09.2016. Pārtikas produktu kvalitātes klasteris noslēdzis starptautiskās sadarbības līgumus

No 19. līdz 20. septembrim Varšavā norisinājās gadskārtējā klasteru sadarbības konference "4th Cluster Matchmaking Conference: Internationalisation the Strategic Way", kurā piedalījās 30 valstu pārstāvji no vairāk nekā 200 klasteriem.
Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas vadītajam Pārtikas produktu kvalitātes klasterim dalība šajā pasākumā bija īpaši veiksmīga. Jau konferences pirmajā dienā tika noslēgti divi sadarbības līgumi par kopīgu dalību projektos ar starptautisko klasteri "UNIMOS Foundation" un "Smart Food" klasteri no Lietuvas. Šobrīd vēl turpinās sarunas par tālāku sadarbību ar klasteriem no Spānijas, Francijas, Portugāles, Polijas un Skandināvijas valstīm.


17.05.2016. Seminārs: eksporta tirgus apguve ar ES līdzfinansējumu 2016. gadā


02.02.2016. Eksporta partneru piesaistes vizītes

11.01.2015. Noslēdzies Pārtikas produktu kvalitātes klāstera 1. posms

31.12.2015. ir noslēdzies LPUF vadītais Pārtikas produktu kvalitātes klāstera pirmais posms, kurā veiksmīgi ir sasniegti klasterim izvirzītie mērķi - veicināt pārtikas nozares savstarpēji nesaistītu komersantu, zinātniski pētniecisko institūciju, izglītības iestāžu un citu institūciju efektīvu un kvalitatīvu sadarbību, lai sekmētu pārtikas nozares un komersantu konkurētspējas celšanu, klastera dalībnieku eksporta apjoma palielināšanu, attīstīt inovācijas, esošo produktu kvalitātes uzlabošanu un jaunu augstas kvalitātes produktu ieviešanu.  

Projektu „Pārtikas produktu kvalitātes klasteris”, līgums ar LIAA nr. L-KAP-12-0010 no 2012. gada 12. septembra, līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.



28.09.2015.Iespēja apgūt jaunus eksporta tirgus

Latvijas Pārtikas produktu kvalitātes klasteris (līgums ar LIAA Nr.L-KAP-12-0010) un GatewayBaltic 2015. gadā organizē EKSPORTA TIRGU APGUVI ar 85% ES līdzfinansējumu uz sekojošiem tirgiem:

  • Francija
  • Nīderlande
  • Polija
  • Zviedrija 
  • Somija
  • Dānija
  • Islande
  • Īrija
  • Izraēla
  • Gruzija
  • Bulgārija
  • Moldova
  • Hong Konga

 

Projekta i


12.08.2020. Latvijas Pārtikas Kompetences Centrs uzsāk pieteikumu pieņemšanu

Latvijas Pārtikas Kompetences Centrs uzsāk pieņemt jaunus pieteikumus jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādes projektiem pārtikas nozarē, tāpēc aicinām iesniegt pētījumu idejas augusta mēnesī un nepieciešamības gadījumā vienoties par klātienes vai tiešsaistes konsultāciju augustā.


10.11.2020. Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris uzsāk jaunas starptautiskas aktivitātes

LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris ir uzsācis dalību starptautiskā COSME Go International projektā AUMENTA. 


10.11.2020. Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris uzsāk jaunas starptautiskas aktivitātes

LPUF Pārtikas Produktu Kvalitātes Klasteris ir uzsācis dalību starptautiskā COSME Go International projektā AUMENTA. 


24.02.2021. Latvijas Pārtikas Kompetences Centrs aicina piedalīties tiešsaistes konferencē